Dyo Mlimatherm Isı Yatım Sistemleri

Dyo Mlimatherm Isı Yatım Sistemleri
21 Nisan 2014 tarihinde eklendi, 1.481 kez okundu.

Dyo Mlimatherm Isı Yatım Sistemleri

Enerji ve Isı Yalıtımı:

Artan dünya nüfusuna paralel olarak tüketim de hızla artıyor. Bu artışı karşılamaya çalışan doğal kaynaklar ise gün geçtikçe tükeniyor. Kontrolsüz enerji tüketimi nedeniyle dünyamızın geleceği tehdit altındadır.

Dünyanın kaynaklarını verimli bir şekilde kullanmak , hem kendi bütçemize hem de ülke ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlar. Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak, kaynakları daha verimli  bir şekilde kullanmak mümkündür.

Doğal kalnakların önemli bir kısmı yakıt olarak kullanılıyor. yaşadığımız mekanlarda ise enerji kaynaklarını genellikle kışın ısınmak , Yazın serinlemek amaçlı kullanılıyor. Binalarda ısı kayıpları: kahı ve pencerelerde , çatıda , zeminde, havalandırma sistemlerinde ve duvarlarda oluşmaktadır. en yüksek enerji kaybının oluştuğu yerler ise binanın duvarlarıdır. Bu ısı kayıplarının önlemesi için ideal ısının binalarda daha uzun süre muhafaza ebilebilmesi duvarlarda ısı yalıtımı  ile mümkündür. yönetmenliklere uyğun olarak ısı yalıtımının yapılması ile ısıtma ve serinle harcamalarımızdan %50 ‘ye varan enerji tasarrufu sağlamamız mümkündür. Türkiye olarak her yıl cari açığımızın milyarlarca dolar çıkma sebebinin enerji kaynaklarımızın olmayışındandır. Bundan dolayı Ülkesini seven insanlar olarak mutlaka ısı yalıtımı yapmamız gerekmektedir. Devlette bunu görerek 2017 yılına kadar tüm binaların ısı yalıtımı yapması zorunlu hale getirilmiştir. Keşke devlette ısı yalıtım ürünlerinde kdv ve ötv’ kaldırarak bu işlemi hızlandırması görektiğini birileri anlatsa.

Isı Yalıtımın Maliyeti

Isı yalıtım , binanın yapılma aşamasındaki maliyeti, bina maliyenini %2 ‘si ile %5 ‘i arasında değişmektedir. Dolayısıyla buna göre kullanılarak tesisatta işletme ve yatırım maliyetini de önemli ölçüde azaltacaktır. Yenileme uygulamalarında da kendini amorte etmesi 2 ile 5 yıl arasında gerçekleşmektedir.

Isı Yalıtımının Ülkemize Katkısı 

Yapılan hesaplamalar , ısı yalımı standart yönetmeliklere uygun olarak yapıldığında . ükkemizin yılda 3 milyar dolar tasaruf yapabileceğini göstermektedir.Enerji tasarrufu ülke ekonomisine , toplumsal refahımız açısından önemli ölçüde katkıda bulunmakta, Atmosfere salınan CO2 ve SO2 gazlarını da azaltarak , küresel ısınmadaki mücadeleye de yardımcı olmaktadır.

 

 

 

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git